вівторок, 25 червня 2024 р.

 Маленькі поради про виховання великих помічників

Домашня праця – для дітей дуже цікава. 
Важливі справи, у яких вам може допомогти дитина:

Ø поливати квіти;

Ø годувати тварин;

Ø гуляти із собакою (залежить від віку дитини);

Ø пилососити;

Ø прати шкарпетки;

Ø прибирати посуд;

Ø мити посуд;

Ø підмітати; витирати;

Ø складати свої іграшки або речі;

Ø складати речі до пральної машини;

Ø нести неважку сумку з магазину;

Ø допомагати мамі готувати;

Ø допомагати татові лагодити щось;

Ø підписувати листівки до свята;

Ø скласти список закупівлі продуктів;

Ø готувати просту страву самостійно (якщо ви навчите цього дитину);

Ø прикрашати будинок до свята;

Ø опікуватися молодшим братиком або сестричкою (почитати або розважити).

       Слід не тільки залучати дітей до домашньої праці, а й показувати необхідність нею займатися. Для цього можна використовувати гру «Кожній речі - своє місце». Привчаючи до порядку дітей, потрібно строго вимагати цього і від себе. У сім'ї можна ввести елемент змагань. Де діти з дорослими виконують трудові обов'язки граючись.Обов'язково слід залучати дітей до всіх домашніх справ. Нечіткі завдання можуть призвести дитину до розгубленності і небажання виконувати некоректну справу.

        Поки для дитини головний життєвий інтерес становить гра. Саме цей принцип і потрібно враховувати, привчаючи малюка допомагати вдома. Грайте в гру «Хто швидше прибере?», «У кого акуратніше лежить одяг?» або «Хто краще почистить взуття?». Не забувайте хвалити дітей, а ще час від часу придумувати жартівні й серйозні призи.

 Зверніть увагу на те, як ви ставитеся до результатів дитячої праці. Справді, малюк ще не все може робити якісно, так, як це робимо ми, дорослі, аусунутинедоліки можна й самостійно. Діти потребують допомоги дорослих і майстер – класу з господарських справ без критики й спонукань.

         У віці двох із половиною – трьох років усі діти починають цікавитися тим, що робимо ми, дорослі. Цим моментом і потрібно скористатися, щоб почати привчати дитину до допомоги вдома. Наше завдання – не знеохотити, а навпаки, стимулювати інтерес дитини. Звісно, ми самі значно швидше та якісніше підметемо, помиємо й почистимо. Але окриками: «Залиш негайно ганчірку!» або «Не лізь у воду!» ми назавжди відучимо дитину допомагати нам, дорослим.

Хваліть дитину вже за те, що в неї виникло бажання вам допомогти! Слід привчити дитину до правила : «Побачив непорядок - прибери, а не чекай виконання іншим членом сім'ї».

      Дати дитині зрозуміти, що вона вміє виконувати дії і обов'язки по господарству, тому що засвоєння навичок домашньої праці проходить краще, коли дитина впевнена в собі, і в неї нема комплексу неповноцінності за невміння. Будинок, повинен бути місцем, де зігрівають серця.

    На жаль сьогодні можемо бачити в сім'ях розподіл праці на «чоловічу» і «жіночу». У таких сім'ях квартира тримається на жінках, до чого звикає дівчинка, а тато читає газету, дивиться телевізор - приклад для хлопчика. Ніколи не пізно переглянути в сім'ї звичні норми, оптимізувати трудову діяльність, щоб виховати повноцінну, виховану дитину.

     Поважати домашню працю діти навчаться тільки тоді, коли слова дорослих, стосовно до неї будуть щирими. Звертання до дитини, як до рівної. Пояснення необхідності роботи, а не примушування виконати вимоги, є найбільш ефективним у залученні дитини до роботи по господарству.

 Практичні поради, або алгоритм виховання справжнього помічника

 Починаємо привчати раніше, щойно маля почне ходити й із захопленням вхопиться за мамин віник. Діти сприймають чіткі й конкретні інструкції. Наприклад, краще не говорити малюкові, що він повинен прибрати у своїй кімнаті. Говоріть коротко та зрозуміло, пропонуючи дитині виконати відразу тільки одну – дві дії. - Прибери, будь ласка, іграшки в коробку.

  Як не виховати хлопчика занадто жіночним і не зробити з дівчинки довічну «попелюшку» - Деякі батьки переживають, що хлопчики, які з раннього дитинства багато допомагають удома, виростуть занадто жіночними, «підкаблучниками» і «хатніми господинями». Але цього навряд чи слід боятися. Адже багато дорослих чоловіків зізнаються, що в дитинстві допомагали своїм мамам. Доручайте хлопчикові таку роботу, що вимагає фізичних зусиль: принести сумки, щось полагодити, зустріти вас із роботи (це теж є допомогою). Підкреслюйте його чоловічу роль і запевняйте, що без нього ви б нізащо не впоралися з якоюсь справою, тому що ви жінка. Ураховуйте інтереси дитини і не намагайтеся змусити її виконувати те, що їй не подобається.

     Наприклад, якщо хлопчикові не подобається мити посуд, то домовтеся, що це робитимете ви, а він відповідатиме за прогулянки із собакою й чищення сімейного взуття.

     Батьків дівчаток турбує інше. А якщо їх донька, активно допомагаючи вдома сьогодні, звикне до «чорної» хатньої роботи й так на все життя й залишиться «попелюшкою»? Але ж так може відбутися лише в тому випадку, якщо ви самі не працюєте, навантажуючи тільки дитину. Якщо ж ви спільно прибираєте, чесно ділите між собою обов`язки, то навряд чи дівчинка все життя виконуватиме всю хатню роботу.

     Помилка багатьох батьків полягає не в тому, що вони дуже хочуть, щоб їхні діти навчалися (займалися спортом, грали на музичних інструментах, вивчали іноземні мови, танцювали тощо), а в тому, що вони хочуть цього замість своїх дітей. Стикаючись з небажанням дитини робити що-небудь їй належне - вчитися, доглядати за собою, допомагати по дому – де-які батьки стають на шлях підкупу».

     Батьки погоджуються платити дитині (грошима, речами, задоволеннями), якщо вона буде робити те, що від неї хочуть. Цей шлях не тільки небезпечний в психологічному плані, але і мало ефективний. Зазвичай справа кінчається тим, що претензії дитини ростуть не по днях, а по годинах.

     Якщо ви помічаєте, що у вашої дитини егоїстичні риси характеру проявляються досить часто, то замисліться над тим, чи надаєте ви їй можливість проявляти турботу про інших? Егоїзм - це риса характеру, яка вирощується і плекається самими батьками.

УСПІХІВ, ВАМ, ДОРОГІ ДОРОСЛІ!

 

пʼятниця, 21 червня 2024 р.

 ОРГАНІЗАЦІЯ І ПРОВЕДЕННЯ ВІДПОЧИНКУ З ДІТЬМИ (БЕЗПЕКА ВІДПОЧИНКУ БІЛЯ ВОДОЙМ, У ЛІСІ)

Правила безпечної поведінки біля водойми

        Якщо ви хочете, щоб ваш відпочинок біля водойм, озер і на морі приносив тільки користь і позитивні емоції, необхідно знати правила поведінки на воді для дітей влітку і обов’язково провести з ними профілактичну бесіду. Слід розповісти їм, до яких наслідків можуть привести нехтування порадами дорослих і власна неуважність.

У першу чергу дітей слід попередити, що:

Купатися у водоймах закритого типу, де немає облаштованих пляжів і рятувальників, заборонено;

- Наближатися близько до води і заходити в неї можна тільки під наглядом дорослих;

- У тих місцях, де поблизу знаходиться вивіска про заборону купання, купатися не варто, так як це може призвести до сумних наслідків;

- Запливати за буйки, навіть якщо дорослі знаходяться поблизу, не потрібно;

- Слід бути акуратним у воді і не плавати на глибині, понад росту дитини;

- У малознайомих місцях пірнати також строго-настрого забороняється, так як це може призвести до травм.

   Правила поведінки на воді для дітей створені не просто так і про це повинні знати кожна дитина і її батьки. Дотримання цих правил — це запорука здорового і безпечного відпочинку. Безпека на воді для дітей повинна в першу чергу створюватися саме батьками, так як тільки вони несуть повну відповідальність за здоров’я і життя їхньої дитини.

 ЩО ПОВИННІ ЗНАТИ БАТЬКИ ПРО КУПАННЯ ДИТИНИ

   Не тільки дитина повинна знати правила безпечної поведінки на воді для дітей. Кожен дорослий також повинен бути ознайомлений з ними і не допускати до водойм своїх чад у разі:

- Підвищеної температури у дитини;

- На шкірних покривах дитини спостерігається алергічний висип, гнійничкові освіти, відкриті рани (в даному випадку купання може спровокувати проникнення інфекції в організм);

- Дитина щільно поїла (після трапези має пройти мінімум півгодини).

      Крім того, пам’ятка поведінки на воді для дітей також включає безпечний час перебування в водоймах. Якщо вода тепла, то можна купатися близько 30 хвилин, не більше, якщо прохолодна — 5-7 хвилин. Це допоможе уникнути переохолодження тіла і можливих наслідків цього.

       Відпочинок біля водойм, озер і на морі — це не тільки користь, але і велика небезпека. Тому безпеку дітей на воді в літній період повинна дотримуватися як ніколи.

                                Правила безпечної поведінки в лісі


        Весна - літо сприятливий період для відпочинку на природі, прогулянок до лісу. Та, навіть якщо ви добре знаєте місцевість, куди направляєтесь, не треба нехтувати правилами безпеки на природі. Ретельно подбайте про підготовку до прогулянки в ліс.

- Повідомте про те, куди ви збираєтеся. Якщо поблизу нікого немає - залишіть записку з повідомленням (дата, час відправлення, кількість людей, які відправляються разом з вами, напрямок руху й приблизний час повернення).

- Візьміть собі за правило - перед подорожжю або походом у ліс, переглянути карту або хоча б намалювати від руки план місцевості й запам'ятати орієнтири.

- Надягніть зручний одяг і взуття, що відповідає місцевості й погоднім умовам. Потрібно пам'ятати - погодні умови можуть змінюватися дуже швидко.

- Одягайтесь у яскравий кольоровий одяг – він буде більш помітним у випадку вашого пошуку.

- Переконаєтеся, що все ваше спорядження у відмінному робочому стані. Якщо ви сумніваєтеся брати ту або іншу річ, пам’ятайте - зайвий вантаж буде вам заважати.

Правильна поведінка у лісі забезпечить вам безтурботний відпочинок:

1. Якщо ти ідеш у ліс із друзями, подавайте одне одному сигнали, щоб не загубитися: перегукуйтесь, плескайте у долоні.

2. Намагайся запам'ятовувати свій шлях або роби для себе помітки.

3. Тримайся подалі від диких тварин, особливо від їхніх дитинчат — поруч із ними обов'язково будуть дорослі тварини. Небезпечним може виявитися не лише вовк або дикий кабан, але й олень, лось, лисиця.

4. Уважно дивись під ноги, обдивляйся впалі дерева та колоди перед тим як сісти відпочити — там можуть бути змії. Якщо тебе або товариша вкусить змія, зразу ж видави з ранки краплю крові з отрутою і висмоктуй кров із ранки впродовж півгодини, весь час спльовуючи (але це можна робити, коли у роті немає поранень). Потім щільно перев'яжи руку чи ногу вище за місце укусу, але так, щоб вона не заніміла. І негайно до лікарні!

5. Якщо ти заблукав:

— пригадай останню прикмету, на яку ти звернув увагу (повалене дерево, зламана гілка) і спробуй знайти до неї дорогу;

— прислухайся — можливо, твої друзі зовсім поруч;

— пам'ятай: мурашники завжди розташовуються з південного боку дерева, пенька або куща; а моху найбільше з північного боку. Але щоб скористатися цими прикметами, треба звернути увагу, у якому напрямі ти йшов із самого початку.

Чого не слід робити:

- пити воду з річок та озер. Найбільш надійні джерела води - струмки. Поблизу місць, де ви побачите мертвих рибу чи тварин, взагалі не можна навіть мити руки;

- затримуватися біля поламаних дерев. Вони спираються одне на одне і можуть впасти, особливо під час вітру;

- ходити біля боліт. Болотною водою також не можна користуватися. Поблизу болота, як правило, водиться багато гадюк;

- контактувати із дикими тваринами. У людей і тварин ( олень, лисиця) близько 150 спільних хвороб. Тварини нападають на людину, якщо вони поранені, перелякані несподіванкою або захищають своє потомство. При явно агресивному поводженні тварин можна використовувати як засіб захисту вогонь або стукати палицею об дерево.

- залишати їжу у вашому наметі або поряд з місцем вашого відпочинку;

- ховатися під високими деревами та залишатися на галявині під час зливи з блискавкою, бо блискавка може вдарити у найвище місце.

Небезпека від комах, кліщів, змій.

Загрозу для здоров’я дітей, особливо для тих, хто потерпає від алергії, становлять оси (шершень, звичайна оса) і бджоли, змії, кліщі. При їх укусах під шкіру вприскується отрута, від якої може виникнути місцева або загальна реакція.
Ступінь отруєння після укусів бджіл залежить від кількості одночасних укусів, місця ураження та індивідуальної реакції організму до бджолиної отрути. Найнебезпечнішими є укуси ротової порожнини.

Місцева реакція добре відома кожному, кого хоч раз ужалила бджола або оса: сильний біль, сверблячка і печіння, почервоніння і набряк.

Що слід робити ( при укусах комах):

видалити по можливості жало разом з отруйним мішечком, підчепивши нігтем, пінцетом, голкою;

- промити ранку етиловим чи нашатирним спиртом;

- прикласти до цього місця шматочок цукру, що сприяє витяганню отрути з ранки і перешкоджає розвитку набряку або льоду для зменшення болю;

- дати випити міцного і солодкого чаю.

Кліщі. Ці приставучі і кусючі носії кліщового енцефаліту найбільш активні у весняно-літній період. Для попередження цього захворювання при лісових прогулянках, зборів ягід, грибів, необхідно дотримуватись найпростіших запобіжних правил.

Що слід робити ( для захисту):

  • одяг повинен надійно закривати тіло.
  • штани – заправлені у шкарпетки, на ногах – чоботи або щільно зав‘язані черевики.
  • куртку наглухо закривають і заправляють у штани, обшлаги повинні щільно облягати кисті рук.
  • комір і манжети можна змастити камфорною олією.
  • вуха і волосся потрібно закрити косинкою або беретом.
  • можна застосовувати засоби відлякування комах, так звані репеленти.

Після повернення з лісу необхідно уважно оглянути одяг і тіло. Особливо уважно потрібно оглянути голову, шию, відкриті ділянки шкіри. Кліщі, які присмоктались, мають вигляд малопомітних чорних плямок, їх важко відрізнити від природних утворень на шкірі.

Що слід робити ( при укусах кліщів):

  • кліщів, що присмокталися, треба видалити( для того шкіру навколо кліща змащують ефіром, бензином, після цього паразит виходить самостійно);
  • ранку потрібно змазати розчином йоду;
  • вилучених кліщів спалити;
  • якщо при видаленні кліща голівка його відірвалась і залишилась в товщі шкіри, потрібно звернутися в медичну установу для видалення голівки та введення гамма-глобіну і подальшого спостереження протягом трьох тижнів.

Що слід робити ( при укусах змій):

  • слід створити всі умови для негайного введення сироватки;
  • забезпечити потерпілому нерухомість, оскільки надмірні рухи сприяють швидкому проникненню отрути в кров;
  • звільнити кінцівки від взуття, шкарпеток, браслетів для попередження набряків;
  • не перетягувати гумовим джгутом кінцівку вище місця укусу, бо це може призвести до порушення обміну речовин в ураженій ділянці;
  • не надрізати краї рани, не відсмоктувати з неї кров, бо через пошкодження слизової оболонки ротової порожнини отрута може швидко потрапити у кров;
  • дати випити значну кількість рідини (води, кави, чаю).

пʼятниця, 14 червня 2024 р.

 ПОРАДИ БАТЬКАМ

«Щоб літо залишило тільки приємні спогади. Літні поради»

Шановні батьки!

    Літо - найсприятливіший час, коли необхідно використовувати всі наявні можливості для оздоровлення дитини. Діти все більше часу проводять влітку на вулиці, на дачі з батьками, виїжджають на відпочинок в ліс і на водойми. 
У чому ж небезпека прогулянок на свіжому повітрі?
Травми.
Отруєння отруйними грибами і рослинами.
Тепловий удар.
Укуси комах.

Безпечна поведінка в лісі

   Прогулянка в ліс - це дуже хороший відпочинок, який зміцнює здоров'я, знайомить дитину з рідною природою. Але є деякі правила, з якими дорослі повинні обов'язково ознайомити дитину, так як ліс може таїти в собі небезпеку. Розкажіть дитині про отруйні гриби  і рослинах, які ростуть в лісі, на полях і луках. Поясніть, що треба бути обережними і відучитися від шкідливої звички пробувати все підряд (ягоди, травинки).
    Нагадуйте дитині, що йому ні в якому разі не можна ходити по лісі одному, потрібно триматися завжди поруч з батьками. Але що робити, якщо він чимось захопився і не помітив, як заблукав?
Поясніть дитині, що не потрібно піддаватися паніці і бігти, куди очі дивляться. Як тільки загубив батьків, слід кричати голосніше, щоб можна було знайти один одного по голосу, і залишатися на місці. Малюк повинен знати, що його обов'язково будуть шукати.

Сонце добре, але в міру

    Влітку діти максимальний час повинні проводити на повітрі. Найбільша небезпека - перегрів організму, сонячні опіки, сонячний удар, оскільки маленька дитина має менш досконалою терморегуляцію і шкіра його дуже ніжна. Повітряні ванни можна проводити під навісом або в тіні дерев. При цьому потрібно дотримуватися принципу поступового оголення тіла дитини. Спочатку від одягу звільняються руки і ноги, а потім інші частини тіла. Повітряні ванни особливо рекомендовані дітям з ослабленим організмом. Кращий час проведення - з 9 до 12 години, на півдні - з 8 до 10 годин. Кожну повітряну ванну найкраще закінчувати водної процедурою.

Небезпеки, пов'язані з подорожжю на особистому транспорті

      Для маленьких пасажирів основним і найефективнішим засобом захисту є автокрісло, сконструйоване з урахуванням всіх особливостей дитячого організму, індивідуально підібране за зростом і вагою дитини і правильно встановлене в машині.
       Не можна пристібатися і одним ременем з дитиною - при зіткненні ви просто роздушите її своєю вагою. Садіть дітей на найбезпечніші місця (середину або праву частину заднього сидіння). Пристібайте дитину ременями безпеки. Не дозволяйте дитині стояти між сидіннями, висовуватися з вікна, виставляти руки, знімати блок з дверей, чіпати ручки під час руху. Виходити з машини дитині можна тільки після дорослого.

Запобіжні заходи, пов'язані з купаннями у водоймах

     Головна умова безпеки - купатися в супроводі когось із дорослих. Необхідно пояснити дитині, чому не слід купатися в незнайомому місці, особливо там, де немає інших відпочиваючих. Дно водойми може таїти чимало небезпек.
      Ретельно огляньте місце відпочинку і купання. Перевірте, чи немає битого скла, гострих каменів і інших небезпечних предметів. Не забувайте надіти на дитину головний убір. Розташовуйтеся з дитиною в тіні дерев, уникаючи прямих сонячних променів. Заходьте з дитиною в воду поступово. Різке занурення розпаленого тіла в прохолодну воду може спровокувати збій серцебиття і судоми. Не допускайте переохолодження дитини у воді. Чергуйте купання з іграми на березі.


Безпека при спілкуванні з тваринами

      Дітям потрібно прищеплювати не тільки любов до тварин, а й повагу до їх способу життя. Необхідно пояснити дітям, що можна робити і чого не можна допускати при контактах з тваринами.
       Наприклад, можна годувати бездомних собак і кішок, але не можна їх чіпати і брати на руки. Не можна підходити до незнайомих собакам, турбувати їх під час сну, їжі, догляду за цуценятами, відбирати те, у що грають собаки.
     Нагадуйте дітям, що і від кішок, і від собак передаються людям хвороби - лишаї, короста, сказ. Після того, як погладив тварину, обов'язково потрібно вимити руки з милом.
       Якщо вкусила собака або кішка, відразу ж потрібно сказати про це батькам, щоб вони негайно відвели до лікаря.

  « Експрес-допомога: знижуємо напруження та долаємо тривогу в умовах невизначеності» Мета консультації :  - Надати практичні рекомендації...